Prieš steigiant įmonę, būtina teisiškai ir ekonomiškai įvertinti savo tikslus ir galimybes. Jums reikės pasirinkti tinkamiausią įmonės formą, o šis pasirinkimas turės įtakos ne tik būtino nuosavo kapitalo pradiniam įnašui, bet ir įmonės teisiniam statusui bei kitiems su verslu susijusiems klausimams.  Visi verslo subjektai turi registruotis valstybės įmonės Registrų centro administruojamame Juridinių asmenų registre, kadangi pagal Civilinį kodeksą visos Lietuvoje veikiančios įmonės privalo turėti juridinio asmens statusą. 

 Kaip pasirinkti verslo formą prieš steigiant įmonę?

IŠ visų pasirinkimų kuriuos turite padaryti prieš steigiant įmonę, vienas iš svarbiausių yra teisinės formos pasirinkimas. Šis sprendimas turės įtakos ne tik reikalingų dokumentų kiekiui steigimo metu, bet ir jūsų asmeninei atsakomybei bei įmonės mokesčių sistemai ateityje, todėl tokį sprendimą nepatartina priimti paskubomis. Neteisinga būtų daryti sakyti, kad viena teisinė forma yra geresnė už kitą, todėl svarbu, apsvarstyti įvairių verslo subjektų privalumus ir trūkumus, konsultuotis su verslo profesionalais.

Jūsų pasirinkto verslo subjekto tipas priklausys nuo trijų pagrindinių veiksnių: atsakomybės, mokesčių ir apskaitos.

 1. Teisinė atsakomybė. Jei nenorite prisiimti asmeninės atsakomybės už galimus su verslu susijusius nuostolius renkantis verslo formą reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kiek savininkui tenka teisinės atsakomybės.Turite apsvarstyti, ar jūsų verslui gali kilti atsakomybė už patirtus nuostolius, jei taip, ar galite asmeniškai sau leisti prisiimti šios atsakomybės riziką? Jei negalite, individuali įmonė ar bendrija gali būti ne pats geriausias sprendimas.
 2.  Mokesčiai. Kokios yra galimybės sumažinti įmonės apmokestinimą, atsižvelgiant į individualią verslo savininko situaciją ir tikslus? Atkreipiame dėmesį kad UAB turi daug daugiau mokesčių lengvatų galimybių nei IĮ savininkai. Tačiau mokesčių lengvatos gali nesuteikti pakankamai naudos, kad kompensuotų kitas veiklos išlaidas. 
 3. Įmonės apskaita. Kiekviena įmonė privalo turėti savo apskaitos politiką, tad žinoma kuo didesnė jūsų įmonė tuo platesnė ir sudetingesnė jos buhalterija.

Kokias įmones galime įsteigti?

Rinkdamiesi teisinę įmonės formą reikėtų gerai susipažinti su įmonių registravimo lietuvoje tvarka bei kokia įmonės forma labiausiai bus tinkanti jūsų verslo planui. Dažniausiai pasitaikančios įmonės registravimo formos Lietuvoje yra UAB (Uždaroji Akcinė bendrovė), MB(Mažoji bendrija), IĮ(Individuali įmonė) ir VŠĮ(Viešoji Įstaiga).

Trumpai apžvelgsime dažniausiai pasitaikančių verslo subjektų formų skirtumus:

UAB (Uždaroji Akcinė Bendrovė)

UAB yra juridinis asmuo bet teisine forma yra atskirtas nuo tų, kurie ją įkūrė. Kaip ir individuali įmonė, UAB gali būti apmokestinta ir gali būti laikoma teisiškai atsakinga už savo veiksmus. Tačiau pagrindinis įmonės statuso pranašumas yra asmeninės atsakomybės išvengimas bankroto atveju. Taip pat daugeliui kliudo UAB steigimo išlaidos ir platus buhalterinės apskaitos tvarkymas. Nors didelis pradinis įmonės steigimo įnašas – 2500 eur, kartais minimas kaip steigimo trūkumas, UAB verslo forma išlieka populiariausia verslo forma Lietuvoje. 

MB (Mažoji Bendrija)

Mažoji bendrija tai teisinė forma kurią galima rinktis tuomet kai įmonės steigėjų yra daugiau nei du, ir kurie sutinka pasidalinti verslo pelnu ir nuostoliais. Pagrindinis privalumas yra tai, kad Mažajai bendrijai nėra taikoma visa pelno mokesčių našta, tai yra Mažoji bendrija turi PVM lengvatą ir gali nemokėti PVM mokesčio jei jos pelnas per metus nebuvo didesnis nei 45000 eur. Mažoji bendrija gali būti įsteigta su minimaliu pradinio kapitalo įnašu, kuris ir sudarys šios įmonės turtinę vertę. Tad įnašo dydis apsprendžiamas bendru visų įmonės steigėjų sutarimu.

 IĮ (Individuali įmonė)

Individuali įmonė kaip ir UAB yra gan populiari verslo valdymo forma Lietuvoje. Ją lengva suformuoti, vystyti bei tvarkyti buhalterinę spkaitą, o savininkui suteikiama visiška įmonės valdymo kontrolė. Tačiau savininkas asmeniškai savo turtu atsako už visus finansinius verslo įsipareigojimus.

VŠĮ (Viešoji Įstaiga)

Viešoji įstaiga tai ne pelno siekianti organizacija. Dažniausiai tokią verslo forma renkasi žmonės kurie planuoja vystyti įvairius projektus, dalyvauti savivaldybių rengiamuose viešuose konkursuose, turi galimybę gauti paramą. Svarbus momentas, kad viešoji įstaiga gali turėti savanorių. 

 Įmonių steigimo pagrindiniai etapai

Prieš steigiant įmonę rekomenduojama atlikti šiuos veiksmus:

 • Atlikite rinkos tyrimą. Rinkos tyrimas parodys ar jūsų idėja gali pavirsti sėkmingu verslu. Tai puiki galimynė surinkti informacija apie potencialius klientus ir įmones. Tokia informacija suteiks jums konkurencinį pranašumą.
 • Parašykite verslo planą. Jūsų verslo planas tai jūsų verslo pagrindas. Plane surašykite kaip ketinate struktūrizuoti, vykdyti ir plėtoti savo verslą. Protingai parengtas verslo planas gali pritraukti investuotojų.
 • Verslo finansavimo galimybės. Jūsų verslo planas padės išsiaiškinti, kiek pinigų jums reikės norint pradėti savo verslą. Jei paaiškės, kad tokios sumos jūs neturite, pabandykite pritraukti investuotojų arba pasiskolinti pradiniam kapitalui.
 • Pasirinkite įmonės buveinės vietą. Jūsų įmonės lokacija yra vienas iš svarbiausių sprendimų kuriuos priimsite. Nesvarbu, ar ketinate steigti ofisą ar atsidaryti internetinę parduotuvę, šis jūsų pasirinkimas turi įtakos mokesčiams ir pajamoms.
 • Pasirinkite verslo formą. Jūsų pasirinkta teisinė forma turės įtakos jūsų verslo registravimui bei ateities planams.
 • Pasirinkite unikalų įmonės pavadinimą. Nelengva išsirinkti tobulą vardą, juk norisi kad įmonės pavadinimas atspindėtų jūsų prekės ženklą ar įmonės dvasią. Juridinių registrų centre galite lengvai pasitikrinti ar jūsų norimo pavadinimo jau nenaudoja kažkas kitas.
 • Įregistruoti verslą. Išsirinkus tobulą įmonės pavadinimą, pats laikas pradėti legalizuotis ir taip apsaugoti savo naujai kuriama ženklą.
 • Banko saskaitos atidarymas. Pasirinkite jums patinkanti banką ir atsidarykite jame registruojamos įmonės sąskaitą. 

 Įmonės steigimas, kokių dokumentų reikia?

Šiai dienai patogiausias įmonės steigimo būdas yra interne, naudojantis Juridiniu registrų centro savitarnos sistema. Tai ir pigiausias įmonės steigimo būdas, tereikia turėti kvalifikuotą mobilų parašą ir paruoštus notaro patvirtintus steigimo dokumentus. Taip pat jums prireiks:

 • Įmonės steigėjo/ų asmens tapatybės kortelės/ių; 
 • Juridiniam registrų centre laikinai rezervuoto įmonės pavadinimo;
 • Įmonės registracijos adreso;
 • Įmonės veiklos aprašymo.

 UAB steigimui reikalingi duomenys

Dokumentai turi būti notaro pasirašyti, o jei steigėjas užsienio pilietis tai dokumentai turi būti išversti į lietuvių kalbą.

 • Įmonės pavadinimo registracijos pažymėjimas;
 • UAB steigimo sutarties aktas;
 • Banko išrašas apie apmokėta įstatinį kapitalą – 2500 eur.;
 • UAB įstatai ir veiklos nuostatai;
 • Oficialus buveinės adresas;

 MB steigimui reikalingi duomenys

 • Steigiamos bendrijos pavadinimas ir buveinės adresas;
 • Asmens kuris veiks bendrijos vardu asmens duomenys, jam suteiktos teisės ir pareigos;
 • Steigėjų įnašų dydis
 • MB atstovas 
 • MB steigimo išlaidų kompensavimas

 IĮ steigimui reikalingi duomenys

Prieš steigiant individualią įmonę reikėtų pasirūpinti šiais dokumentais ir duomenimis.

 • Savininko asmens duomenys;
 • Vadovo asmens duomenys( jei vadovas bus ne įmonės savininkas);
 • Registruotas buveinės adresas;
 • Informacija apie ūkine-komercine įmonės veiklą;
 • unikalus IĮ pavadinimas laikinai užregistruotas Juridinių registrų centre

 VŠĮ steigimui reikalingi duomenys

Steigiant VŠĮ reikia pasiruošti nemažai duomenų apie planuojamos veiklos sritį, išsirinkti vadovą ir suteikti jam teises, taip pat apspręsti steigimo išlaidų kompensavimo tvarką. Visus šiuos duomenys pildysite Juridiniu registrų centro savitarnoje pateiktoje standartinėje formoje. Bet siūlytume iš anksto pasiruošti šią informaciją:

 • Steigiamos įstaigos pavadinimas ir buveinės adresas;
 • Steigėjo turtiniai ir neturtiniai įsipareigojimai;
 • Įstaigos vadovo asmens duomenys, jo teisės ir įgaliojimai;
 • Veiklos tikslai ir sritys;