VŠĮ steigimas kaip ir kitų juridinių asmenų registravimas prasideda registrų centre. Kadangi viešoji įstaiga priklauso pelno nesiekiančių organizacijų verslo formai, prieš steigiant tokią įmonė reikėtų gerai susipažinti su šios verslo formos specifika. Prieš steigiant bet kokią įmonę rekomenduojama atlikti rinkos analizę. Nes vertėtų įsitikinsite ar rinkoje yra jūsų planuojamų paslaugų poreikis.Taip pat rekomenduojame susirašyti verslo planą ir įsitikinti ar ši verslo forma jums tinkanti. Didžiausias iššūkis daugumai naujų ne pelno siekiančių organizacijų yra sukurti ir išlaikyti patikimus pajamų srautus. Apskaičiavimai skiriasi, tačiau dauguma ekspertų sutinka, kad mažiau nei pusė pelno nesiekiančių startuolių išgyvena ilgiau nei penkerius metus. Iš tų, kurie išgyvena, trečdalis dažniausiai patiria finansinių sunkumų.Todėl rekomenduojame parašyti verslo planą.
Verslo planas padės jums ne tik apibūdinti, kaip jūs ketinate pasiekti savo išsikeltus tikslus, bet ir padėti pritraukti dalininkų. Todėl jei vis tik nusprendėte steigti Viešąja įstaiga privalu žinoti kad šią įstaigą gali steigti ir keli asmenys, tiek fiziniai tiek juridiniai ir jų skaičius nėra niekaip apribotas. Svarbu bendrai susitarūs priimti ir pasirašyti VŠĮ steigimo įstatus. Taip pat VŠĮ steigimas nereikalauja jokių pradinių įstatinio kapitalo lėšų.
VŠĮ veikla
Všį gali verstis tik jos įstatuose įrašyta veikla. Todėl prieš steigiant VŠĮ reikėtų surašyti visas norimas ar planuojamas veiklas kurias galėsite vykdyti. Všį gali vykdyti ir komercinę veiklą, tačiau įmonės pelnas negali būti išmokamas jos steigėjams. Vienas iš unikalių šios įmonės veiklos aspektų yra tai kad VŠĮ gali gauti paramą tiek iš juridinių asmenų tiek ir iš gyventojų, kurie gali skirti 1,2% . Be to jūsų įmonėje žmonės gali dirbti neatlygintinai – savanoriauti. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad jūs įgyjate savanoriškos veiklos organizatoriaus teises ir apie tai irgi vertėtų pasikonsultuoti individualiai prieš steigiant Všį.
Svarbus aspektas, kad skirtingai nei kitos įmonės formos, Všį negalima pertvarkyti į UAB, todėl atsitikus ginčui tarp dalininkų ir norint pasitraukti iš Všį lengviau būtų perleisti Všį kitiems asmenims, nei skelbti pvz bankrotą.
Kokius veiksmus reikia atlikti, norint įregistruoti VŠĮ?
Norint užregistruoti VŠĮ reikia pradėti nuo veiklos aprašymo formos. Taip pat svarbu sugalvoti ir užregistruoti unikalų įmonės pavadinimą. Surinkti visų steigėjų ir įmonės dalininkų duomenis. Visa informacija turės buti surašyta steigimo akte ir notaru patvirtina, kad kilus ginčams nekiltų dar daugiau problemų. Lengviausias ir greičiausias būdas įregistruoti VŠĮ būtų kreiptis tiesiai į tokias paslaugas teikiančią įmonę, kuri ne tik paruoš visus dokumentus, įregistruos įmonę bet ir supažindins su buhalterine apskaitos sistema.
VŠĮ dokumentų užpildymas ir pateikimas
Turint kvalifikuotą elektroninį parašą galima pradėti pildyti dokumentus Juridinių registrų centro savitarnoje. Sistemoje privalu įregistruoti ir įmonės pavadinimą, bei planuojamos buveinės adresą. Jei susiduriate su problemomis registruojant ar pildant dokumentus visada galite ieškoti pagalbos ir konsultuotis su specialistais. Kadangi kiekvienas naujos atidaromos įmonės atvėjis daugiau ar mažiau unikalus – individuali konsultacija dokumentų pildymo ir pateikimo klausimas rekomenduojama.
Kokius mokesčius moka VŠĮ?
VŠĮ mokesčių sistema panaši į kitų verslo formų, tačiau yra ir nemažai lengvatų.
VŠĮ moka tokius mokesčius:
PM(Pelno)mokestis – standartinis pelno mokestis siekia 15%, tačiau yra įvairių lengvatų, kada pelno mokestis siekia ir 0%, bet apie tai ar galite turėti tokias lengvatas reikėtų konsultuotis individualiai.
GPM(Gyventojų pajamų) mokestis; PSD(privalomojo sveikatos draudimo); VSD(valstybinio socialinio draudimo);PVM(pridėtinės vertės)mokestis, NT(nekilnojamojo turto)mokestis jei turite NT.